YKS tercih sonuçları açıklandı! Kontenjan doluluğu yüzde 99’u aştı

17 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile başlayan ve 18 Haziran’a düzenlenen Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) ile geride kalan YKS maratonunda sınav sonuçları 20 Temmuz’da duyuruldu. 3 milyon 527 bin 443 adayın başvurduğu YKS’de tercihler 27 Temmuz- 8 Ağustos arasında yapıldı. ÖSYM tercih sonuçlarının resmi internet adreslerinde yer alan ‘tercih sorgulama ekranı’ndan ilan edildiğini açıkladı. T.C. kimlik numaraları ile yerleştirme sonuçlarını öğrenen adaylar üniversite kayıtlarını 28 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yaptırabilecek. Elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

BU YIL DAHA FAZLA KİŞİ YERLEŞTİ

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından YÖK, YKS ile ilgili istatistikleri paylaştı. Buna göre üniversitelerin genel kontenjanlarının doluluk oranı yüzde 99,8 olarak açıklandı. Üniversiteye yerleşenlerin sayısında da geçen yıla göre önemli bir artış söz konusu. 2022 yılında 867 bin 224 aday örgün eğitim veren bir üniversiteye yerleşmişken bu yıl bu 923 bin 411 aday yerleşti. 2022 yılında açıköğretim hariç toplam yerleşen sayısı 850 bin 631 iken bu sayı 2023 yılında 898 bin 24 olarak gerçekleşti. Bu verilere göre, toplam yerleşen sayısı geçen yıla göre 47 bin 393 kişi olarak artış gösterdi.

2021 yılında boş kontenjanlar 169 bin iken 2022 yılında 17 bin, 2023 yılında ise (8 bin 828’i depremzede, 34 yaş üstü kadın ve şehit-gazi yakını için ayrılan kontenjanlar olmak üzere) toplam 25 bin olarak gerçekleşti. Yani geçen sene de olduğu gibi kontenjanların bu yıl da neredeyse tamamı doldu. 34 yaş üstü kadın, depremzede, şehit ve gazi yakını kontenjanı hariç tutulduğunda genel kontenjanların doluluk oranı yüzde 99,8 olarak gerçekleşti.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE 24 BİN 677 EK KONTENJAN

Depremden etkilenen illerde ikamet eden adaylar için, yaşadığı ildeki üniversitelerin mevcut kontenjanlarına ek yüzde 25 oranında kontenjan tanımlanmıştı. Benzer şekilde, depremzede adaylar için vakıf üniversitelerinin programlarında da 1’er kontenjan ayrılması kararı alınmıştı. Böylece depremzede öğrencilere toplamda 24 bin 677 ek kontenjan ayrıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi; “Herkes için yükseköğretim ilkesiyle yola çıkarak, yükseköğretime erişimde fırsat eşitliğini temel politikamız haline getirdik. Daha önce yükseköğretim imkanlarından faydalanma fırsatı bulamamış 34 yaş üstü kadınlarımıza yönelik, devlet yükseköğretim kurumlarımızda, yaklaşık 21 bin ek kontenjan ayırdık. Bu kontenjanlar, kadınların eğitim ve kariyer olanaklarına erişimlerini artırırken, toplumsal katılımlarını güçlendirmeye de katkılar sunacaktır. Şehit ve gazi yakınlarımız için bu yıl ilk defa vakıf yükseköğretim kurumlarında 3 bin 774 kontenjan ayırdık. Böylece yükseköğretime erişimde dezavantajlı durumda bulunan adayların açılan ek kontenjanlara başvuru imkanını sağlamış olduk.”

BAŞKANDAN EK TERCİH HATIRLATMASI

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM ve YÖK başkanlarından açıklamalar da geldi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy hem öğrencileri tebrik ederken hem de bir programa yerleşemeyen adaylara ek tercih hatırlatması yaptı. Ersoy mesajında, “2023-YKS yerleştirme süreci tamamlandı. Üniversite tahsilinizi en verimli şekilde tamamlayacağınıza, ülkemizin gelişimine büyük katkı sağlayacağınıza inanıyor her birinize ayrı ayrı başarılar diliyorum. Bir programa yerleşemeyen adaylarımızın ek tercih sürecini takip etmeleri gerekiyor. Ek yerleştirme sürecinde de profesyonel destek almanız yararlı olacaktır” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ise “Merakla beklediğiniz 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları belli oldu. Hayırlı olmasını diler tüm gençlerimizi tebrik ederim” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir