Teknolojinin Gelişmesiyle Turizmde İstihdam Alanları Değişiyor

Yaşar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı uluslararası öğrencisi Theophilus Anyane Asare, elektronik turizm (e-turizm) üzerine yaptığı tez çalışmasında, teknolojinin gelişmesiyle birlikte turizmdeki bazı istihdam alanlarının yok olmaya yüz tuttuğunu ve bunun yerine sektörde; sosyal medya, dijital pazarlama, veri analizi, veri tabanı arama, dijital tasarım ve veri görselleştirme gibi alanların ön plana çıkacağını ortaya koydu.

Turizm sektöründeki değişikliklerden de söz eden Theophilus Anyane Asare, “E-turizm, inovasyon ve iş fırsatları için bir platform, insanların eğitim, bilgi ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra konaklama, seyahat ve turizm pazarına doğrudan erişim sağlayabilecekleri bir yol olarak belirlenebilir. Tezimde e-turizmi hem turiste hem de çevreye hizmet etmeye yardımcı olabilecek potansiyel bir çözüm olarak tanımladım. Teknolojinin gelişmesi ve e-turizmin ortaya çıkmasıyla birlikte turizm sektöründeki bazı istihdam alanlarının yok olmaya yüz tuttuğunu ve bunun yerine sektörde sosyal medya, dijital pazarlama, veri analizi, veri tabanı arama, dijital tasarım ve veri görselleştirme gibi alanların ön plana çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Öğrencinin tez danışmanlığını yapan Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz de, “Theophilus A. Asare’nin tezinde bahsettiği e-turizm, özellikle Afrika gibi gelişmekte olan ve kaynakları kısıtlı yoksul ülkelerdeki turizm için iyi bir gelişim seçeneği olacak. Bu ülkelerin ekonomik gelişmeyi e-turizm sayesinde daha hızlı ve doğal çevreye zarar vermeden sağlamalarının mümkün olduğu bu tezle birlikte gösterilmiş oldu; ayrıca tezde e-turizmin sektörde yol açtığı paradigma değişikliğiyle birlikte birçok bireyi ve geleneksel iş yapma biçimlerini etkilemesiyle bu yeni turizm türünün sürdürülebilir geçim kaynaklarına bir tehdit olarak görülmek yerine tüm paydaşların genel refahına nasıl katkıda bulunabileceğini anlama ihtiyacını doğurmuş olduğu da vurgulanmış. Bu çerçevede çalışma, turizm ve ağırlama sektöründeki teknolojik gelişmelerin yoksulluğun azaltılması için e-turizmin sürdürülebilir bir yöntem olarak nasıl kullanılabileceğini açıklamış oldu” şeklinde konuştu. – İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir