Şeref Oğuz: ‘Kamunun bizzat kendisi fahiş fiyat artışının bayraktarı’

Enflasyonun en önemli göstergesi sürekli artan fiyatlar. Ekonomi yönetimi, enflasyonla mücadele için özel sektörün fiyat artışlarını dengelemesi gerektiğini belirtti. Hatta zaman zaman market fiyatlarına denetimler de gerçekleşti.

Ekonomim yazarı Şeref Oğuz konuya diğer taraftan yaklaşıp, asıl fiyat dengelemesi yapması gerekenin kamusal kuruluşlar olduğunu belirtti. Kamunun kendisinin fahiş fiyat artışının bayraktarlığını yaptığını ifade eden Oğuz, “Bakan, bizleri tehdit etmek yerine, kamunun fahiş fiyat artışlarını geri alsın veya durdursun.” diye yazdı.

Şeref Oğuz’un “Fahiş fiyat zamlarını önce kamu geri alsın” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Enflasyonla mücadele, 2024’ün temel uğraşı olacak gibi. Dünya bu süreci 2023’te yaşadı. Faiz artışları ve diğer makroekonomik tedbirler aldılar. Biz ise yerel seçim sandığı gölgesinde, enflasyonla pasif mücadeleyi sürdürdük. Etiketleri dövdük, bolca nasihat dinledik, parasal sıkılaştırıldık ama bir türlü kamusal sıkılaştırmayı başaramadık.

Yapabildiğimiz, enflasyonu körükleyen fahiş fiyat artışlarına karşı ‘tehdit savurmak’ oldu. Ticaret bakanı, daha önceki işe yaramayana tehditlerini yineleyip durdu; ‘fahiş fiyatları geri alın’ çağrısı ile yetindi. Hatta ‘eğer fahiş fiyat artışlarını geri almazsanız, tepenize bineriz’ kabilinden şeyler söyledi.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞINI KİMLER YAPTI?

Fiyatlandırmada davranış bozukluğu, yüksek ve yapışkan enflasyonun neticesidir. Nitekim pek çok esnaf veya sektör; ‘yerine yenisini koyamam’ gerekçesiyle etiketlerini artırdı, durdu. Hatta bir fırıncının dediği gibi; ‘abi etikete ne yazarsam, gidiyor’ kabilinden fahiş artışlar yaşadık. Ancak kamunun bizzat kendisi fahiş fiyat artışının bayraktarı gibi oldu. Köprü-otoyol ücretlerine yüzde 75 zam, yeniden değerleme oranı yüzde 58, enerjiden pasaporta dek her alanda kamusal fahiş fiyat artışları…

BAKANIN UYARISINI KAMU KESİMİ DİKKATE ALIR MI?

Almalı… Mademki fahiş fiyat artışlarına karşı savaş başlatıldı, o halde öncelikle kamu bu fahiş fiyat artışlarını geri alsın. Zaten asgari ücret artışından sonra yeni yılla birlikte etiketler yukarı doğru değişecek. Buna bir de kamunun zamları eklenirse, fahiş enflasyon tırmanışı yaşayabileceğiz. Nitekim 2024’ün ortasında enflasyonun en az yüzde 75 olacağını ekonomi yönetimi söylüyor. Bakan, bizleri tehdit etmek yerine, kamunun fahiş fiyat artışlarını geri alsın veya durdursun.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir