Savaş ilanı pahalıya patladı: İsrail sarsıldı… Yüzyılın en kötüsü oldu

Odatv Çeviri

Hamas’a karşı savaş, ister küçük restoranlar, ister ileri teknoloji şirketleri veya Chevron Corp. tarafından işletilen büyük bir gaz sahası olsun, İsrail’in her türden işletmesini sarsıyor. Pek çok kişi, 520 milyar dolarlık ekonomiye darbe indiren sonuçları, Kovid 19 kapanmalarıyla kıyaslıyor.

İsrail, Gazze’deki kara saldırısı için rekor sayıda (350.000) yedek askeri harekete geçirdi ve ülkenin işgücünün yaklaşık %8’ini tüketti. Askeri çağrılar ve hükümetin zorunlu kıldığı güvenlik önlemlerinin birleşimi, tarım ve bilgi teknolojisi de dahil olmak üzere tüm sektörlerdeki faaliyetlerde ani bir çöküşü tetikledi. Bir ankete göre İsrailli üreticilerin yalnızca %12’si iki haftalık savaştan sonra tam ölçekli üretimde bulunuyordu. Çoğu, personel eksikliğini en büyük sorun olarak gösterdi.

Bloomberg Business’a konuşan İsrail Küçük İşletme Kuruluşları Federasyonu başkanı Roee Cohen, “Bütün endüstriler ve bunların yan dalları çalışamaz halde. Çoğu işveren, personelini ücretsiz izne ayırmaya karar verdi ve bu durum yüzbinlerce çalışanı etkiledi.” diyor.

İsrail, 7 Ekim’de güneydeki topluluklara saldırıp yaklaşık 1.400 kişiyi öldürdükten sonra, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hamas’a savaş ilan etti. Filistinli yetkililere göre, Hamas’ın yönettiği Akdeniz bölgesi Gazze’ye yapılan misilleme niteliğindeki hava saldırıları ve kara işgali sonucunda 8.500’den fazla kişi öldü.

Bunun İsrail açısından mali bedeli zaten çok ağır oldu. Hisse senetleri savaşın başlamasından bu yana dünyanın en kötü performans gösterenleri arasında yer alıyor. Tel Aviv’deki ana endeks dolar bazında %13 düşüşle 20 milyar dolara eşdeğer oldu. Şekel, merkez bankasının kendisini savunmak için benzeri görülmemiş 45 milyar dolarlık bir paket açıklamasına rağmen 2012’den bu yana en zayıf seviyesine geriledi ve bu yüzyıldaki en kötü yıllık performansına doğru ilerliyor.

Çoğu gayrı resmi olan Gazze ekonomisi üzerindeki etkinin ölçülmesi daha zor. İsrail bombaları Gazze’nin bazı bölgelerinde altyapıyı felce uğrattı, elektrik ve yakıt kaynakları kesildi. İsrail’de çalışmasına izin verilen 18.500 Gazze sakini geçim kaynaklarını kaybetti.

Çatışmanın coğrafi kapsamı ve süresi, uzun vadeli ekonomik etkisinin boyutunu belirleyecek. Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail’in geniş çapta beklenen Gazze saldırısına başladığı 27 Ekim’de bir televizyon konuşmasında “uzun ve zorlu” bir askeri harekat konusunda uyardı.

JPMorgan Chase & Co., İsrail ekonomisinin bu çeyrekte yıllık bazda %11 daralacağını tahmin ediyor. JPMorgan analistleri 27 Ekim’de, İsrail’in son çatışmalarının (2006’da Lübnan merkezli Hizbullah’la ve 2014’te Hamas’la yaklaşık yedi hafta süren ve Gazze’ye kara saldırısını da içeren) “faaliyetleri pek etkilemediğini” söyledi. Ancak “mevcut durum” savaşın iç güvenlik ve güven üzerinde çok daha büyük bir etki etti.

Bloomberg Economics, İsrail’in gayri safi yurt içi hasılasının bu çeyrekte yıllık bazda %7,8 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. Bloomberg Economics’ten Ziad Daoud ve Alex Isakov, “Çatışma işgücü sıkıntısı yarattı, tüketici güvenini bozdu ve hareketi kısıtladı. Küçülme yıl sonuna kadar devam ederse bu, İsrail ekonomisinin Kovid hariç en az 1995’ten bu yana en kötü üç aylık performansına işaret edecek.”

Maliye Bakanlığı savaşın maliyetini şu ana kadar 30 milyar şekel (7,5 milyar dolar) olarak belirledi. Yetkililer, önceki tahminlerle karşılaştırıldığında mali açığın bu yıl ve gelecek yıl iki katından fazla artabileceği konusunda uyardı. S&P Global Ratings, Moody’s Investors Service ve Fitch Ratings, ülkenin borcunun görünümüne ilişkin uyarılar yayınlayarak ülkeyi ilk not düşüşüne yaklaştırdı.

İsrail, ülkenin büyük bölümünde çalışmayı kısıtladı ve kapalı mekan toplantılarını 50 kişiyle sınırlandırdı. İran destekli bir diğer militan grup olan Hizbullah ile İsrail’in kuzey sınırında çatışmalar başlayınca bölgedeki birçok köy ve kasaba boşaltıldı. Orada ve güneydeki Gazze çevresindeki topluluklarda 120.000’den fazla İsrailli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Hanehalkı harcamaları çöktü ve GSYİH’nın yaklaşık yarısını oluşturan tüketici sektörü için büyük bir şok yaşandı. Shva ödeme sistemi takas dairesine göre, savaşın patlak vermesinden sonraki günlerde özel tüketim 2023’teki ortalama bir haftaya göre neredeyse üçte bir oranında düştü. Eğlence gibi kalemlere yapılan harcamalar %70’e kadar düştü. Tel Aviv merkezli Bank Leumi’ye göre, bir açıdan kredi kartı satın alımlarındaki düşüş İsrail’in 2020’de salgının zirvesinde yaşadığından daha kötüydü.

İsrail, son yıllarda teknoloji ihracatı ve açık denizdeki doğal gaz keşifleriyle turbo şarj olan bir ekonomiyle son 50 yılın en kötü silahlı çatışmasına girdi. Kişi başına düşen GSYİH 2022’de neredeyse 55.000 dolara yükselerek Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık gibi ülkeleri geride bırakmıştı.

Zenginlik, hükümetin maliyesini dönüştürdü ve yıllarca cari hesap fazlasının oluşmasına yol açtı. Bu sonuç, merkez bankasının 2008’den bu yana kabaca yedi kat artışla yaklaşık 200 milyar dolarlık rezerv biriktirmesine olanak sağladı.

Netanyahu’nun İsrail tarihindeki en sağcı koalisyon hükümeti ve yargının gücünü zayıflatma planlarının kitlesel protestoları tetiklemesi, yabancı yatırımı caydırması bu yıl bu ışıltının bir kısmını kaybetmeye başladı.

Artık hükümetin gündeminde savaş planlaması ve güvenlik hakimken, ekonomik yardıma yönelik baskı artıyor. Maliye Bakanı Bezalel Smotrich pandemi sırasında verilenden daha büyük bir teşvik sözü verdi. Milletvekilleri ve işletme sahipleri, Ekim ayı için 4,5 milyar şekellik ilk önerisini çok yetersiz bulunca eleştirdiğinde, Kasım ayı sonuna kadar ayda 8 milyar şekel destek talep eden bir planla geri döndü.

Merkez bankası 23 Ekim’de ekonomiye ilişkin görünümünü düşürdü, ancak çatışmanın kontrol altına alındığı varsayımıyla bu yıl ve gelecek yıl için hâlâ %2’nin üzerinde bir büyüme öngörüyor. Bank of Israel’in eski baş ekonomisti Asher Blass, “İsrail ekonomisi iyi bir durumda ve yüksek sürdürülebilirliği kanıtladı” diyor.

Konut sektörünün anlık görüntüsü, ne olabileceğine dair daha endişe verici bir bakış sunuyor. Bazı inşaat sahaları yeniden açılsa bile birçok işçi kayıp. Sektör büyük ölçüde Batı Şeria’da yaşayan 80.000 Filistinliye bağımlı. Batı Şeria, Eylül ortasından bu yana güvenlik tecriti altında ve İsrail’in hava saldırılarından ve Gazze’ye yönelik neredeyse tamamen ablukanın başlamasından bu yana huzursuzluk arttı.

Faiz oranları geçen yılın başından bu yana arttığı için inşaatçıların finansmanı zaten gergindi. Birçok şirket yükümlülüklerini yerine getirmenin daha da zorlaştığını görebilir. Bankalar için endişe verici bir durum: İnşaat sektörü ticari kredilerin yaklaşık yarısını oluşturuyor.

İsrail’in vergi gelirinin %6’sını oluşturan inşaat ve emlak sektöründeki bir duraklama, hükümet gelirini engelleyecek ve son yıllarda Avrupa ve Orta Doğu’nun en pahalıları arasında yer alan konut piyasasında yeni bir fiyat artışına yol açabilir.

Ekonomi savaş durumuna doğru kayarken çalışanların işten ayrılması da teknoloji şirketlerinin altüst olmasına neden oluyor. Sektörü takip eden kar amacı gütmeyen bir grup olan Startup Nation Central’ın CEO’su Avi Hasson, İsrail’in teknoloji iş gücünün yaklaşık yüzde 15’inin yedek göreve çağrıldığını söylüyor. Kendisi, bu sayıların genç çalışanları çalıştırma eğiliminde olan startuplarda daha da yüksek olduğunu söylüyor.

Mamografi analizinde uzmanlaşmış bir yapay zeka şirketi olan Mica’nın CEO’su Lior Wayn, saldırılardan etkilenen birkaç çalışana yardım etmek için operasyonları mümkün olduğunca normal tutmaya çalıştığını söylüyor. “Çalışanlarımızdan birinin iki kuzeni Gazze’ye kaçırıldı. Bir çalışanımız yaklaşık üç haftadır yedek görevde. Kurucu ortağım Kıbrıs’ta çünkü evlerinde uygun bir bomba sığınağı yok.”

Ekim ayının sonlarında ankete katılan 500 ileri teknoloji şirketinin neredeyse yarısı, bir yatırım anlaşmasının iptal edildiğini veya ertelendiğini bildirdi. Yerel sahipli ve çok uluslu işletmelerin de aralarında bulunduğu ankete katılanların %70’inden fazlası, önemli projelerin ertelendiğini veya hurdaya çıkarıldığını söyledi.

Şirketler uyum sağlamayı öğrendiklerini söylese de pek çok kişinin içinde bulunduğu kötü durum, krizin İsrail ekonomisinde uzun süreli yaralar bırakacağını gösteriyor. Bu gerçek, 1979’da kurulan ofis malzemeleri üreticisi Gvaram Industries’in CEO’su Yiftah Dekel’in aklına geliyor. Gazze’nin 10 kilometre (6,2 mil) kuzeyindeki bir kibutzda bulunan Dekel, 65 çalışanının dörtte birinden azının işe geldiğini söylüyor . Bölge izole edilmiş durumda ve ürünlerine yönelik siparişler kuruyor.

Dekel, “Sonu gelmeyen saldırılar ve askeri operasyonlardan geçtik, ancak bu başka hiçbir şeye benzemiyor. En acil soru Gazze yakınındaki bölgenin bir geleceği olup olmadığı.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir