Özgür Özel: İlk turdan sonra Kemal bey elimi kaldırmak istedi, engellediler

CHP’nin 38’inci Olağan Kurultayı’nda yeni genel başkan seçilen isim Özgür Özel oldu. Kurultayda seçimlerin ilk turunun ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararı verdiğini, elini kaldırmak için salona döndüğünü ancak odada bulunduğu sırada danışmanları tarafından etrafı sarılarak vazgeçirildiğini söyledi.

‘ELİNİ KALDIRMIŞ KABUL EDİYORUM’

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Özel, “Kemal Beyi, elimi kaldırmış kabul ediyorum. Çünkü o niyetle geldi. Kemal Bey, kurmay aklından yoksun­du. Kurmay dediğin, lider ve partinin faydasını birlikte gözetir. Bunu yapa­bilecek bir ya da iki kişi vardı yanında. O gece o arkadaşları göremedim. Kur­may aklından yoksun olunca öyle bir sonuç çıkıyor. Gerçek bir kurmay, lider birinci turda salt çoğunluğun altında kaldıysa rakibin elini kaldırtır. Kemal bey kendi hissiyle bunu yapmaya geldi ama engellediler” ifadelerini kullandı.

‘ARKAMDAN HANÇERLEDİM’ AÇIKLAMASINI ÜZERİME ALINMADIM

Özel, Kılıçdaroğlu’nun “Arkamdan hançerledim” konuşması için de, “Üzerime alınmadım” dedi. Kılıçdaroğlu’na asla ihanet etmediğini belirten Özel adaylığını kastederek, “Eğer bu iddiayı koymak ihanet ise, koymasam kendime, partiye, doğruyu söylemeğim için genel başkana ihanet etmiş olurdum. Çünkü sokak değişim diyor” ifadelerini kullandı.

Özel, Kılıçdaroğlu’nun “hançerlenme” ifadesi ile neyi kastettiğini şöyle açıkladı:

“Kurultaya yönelik kullanıldı. Ama delege o hissiyatı satın almadı. Benim genel başkana ihanet etmediğimi düşünüyor. Çünkü hançerleyen birisine CHP delegesi oy vermez. Salonda, lider değişimine itirazın olmadığı ama Kemal Bey’i sakınan bir ruh halinin olduğu ortadaydı. Kemal Bey o ruh halinden yararlanmak istedi. Bizi kastetmediğini düşünüyorum.”

İYİ PARTİ İLE YENİ DİYALOG OLACAK MI?

Özel, Altılı Masa ve Millet İttifakı’nın geçmişte kaldığını söyledi. Ancak İyi Parti ile yeni bir diyalog için kapılarını aralayarak Akşener ile görüşmek istediğini belirterek “Meral Hanım uygun görürse bir büyük ittifaktan ziyade yerel örgütlerimizin sesini dinleyeceğimiz, gerekli yerlerde ittifak olmasının hiçbir sakıncası yok” dedi.

‘BU ÇOCUĞU MANİSALI ÇOCUKLAR DAVASINDAN TANIYORUM’

Özel Sabri Ergül’ün “Bu çocuğu Manisalı çocuklar davasından tanıyorum” derken ne demek istediğini şöyle açıkladı:

“Manisa Davası’nda işkence görenler solcu arkadaşlardı. Birkaç gün gözal­tında tutuldular ve işkence gördüler. Ben yatılı okuldan kaçtım. Manisa Emniyeti’nin önüne geldim. Protesto yapıyorduk. Ben jetonlu telefondan İzmir milletvekillerini aradım. Sabri Ergül’e ulaşabildim. ‘Arkadaşlarımıza işkence yapıyorlar, gelmelisiniz’ dedim. ‘Tamam çocuğum, gelirim’ dedi. Büyük mücadele verdik. Protesto ediyoruz. Polis gelince kaçıyoruz. Küçüğüz. Ergül geldi. Bağırarak ‘Burada ne oluyor’ dedi. Polis korktu. İçeri girdi, kapıyı kapattı. Ceketinin cebinden bir şey çıkardı. ‘Bu iş yerinde işkence vardır’ diye yazdı. O günden beri tanışıyorum Ergül ile.”

SELVİ KILIÇDAROĞLU NE DEDİ?

Özel, tokalaştığı sırada kendisini durdurarak tepki gösterdiği kameralara yansıyan Selvi Kılıçdaroğlu’nun ne dediğini ise şöyle açıkladı: “Bunu söylemeniz doğru olmadı’ gibi bir şey söyledi. ‘Neyi?’ dedim. ‘Söylediniz ya, 39 milletvekili belirlenirken, orada değildik’ diye. Cevap vermedim. Kemal bey kalkınca Selvi hanıma dedim ki, ‘Ben heyette yoktum.’ O da ‘Varsın biliyorum’ dedi. ‘Oğuz Kaan Salıcı dışında kimse bil­miyordu’ dedim. ‘Tamam, o zaman’ dedi. Elini öptüm.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir