Merdan Yanardağ hakim karşısında… İzdiham nedeniyle 80 dakika geç başladı: Beni niye tutukladınız yahu?

İSTANBUL – TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarından tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan Adliyesi’nde görülüyor.

Duruşma öncesinde adliye önünde toplanan kalabalık, Merdan Yanardağ’ın serbest bırakılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Açıklamaya siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları destek verdi. Açıklamanın ardından duruşmanın yapılacağı İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geçildi.

Mahkeme başkanının sınırlı sayıda kişinin alınması talimatı sebebiyle duruşma salonu önünde kargaşa yaşandı. Bu kargaşa nedeniyle duruşma gecikmeli başladı.

101 gündür tutuklu olan Yanardağ hakkında 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

İzdiham nedeniyle 1 saat 20 dakika gecikmeli başlayan duruşmada, Merdan Yanardağ’a ilk söz verildi. “Bu dava Türkiye’nin demokratikleştirilmesi mücadelesi verenlere gözdağıdır” diyen Yanardağ, amacının herhangi bir terör örgütü övmek olmadığını ifade etti.

‘DURDUK YERE ÖCALAN’I ÖVMÜŞÜM GİBİ BİR SONUÇ ÇIKARILDI’

Savcılığın ikinci bir montaj video üreterek suç uydurduğunu ileri süren Yanardağ, “AKP iktidarının izlediği politikaları eleştirdim. Durduk yere Öcalan’ı övmüşüm gibi bir sonuç ortaya çıkarıldı. Beni niye tutukladınız yahu?” dedi.

‘CÜMLELER DEĞİL KELİMELER BİLE ORTASINDAN KOPARILMIŞ’

Yanardağ, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun Gazete Duvar’a verdiği söyleşide kullandığı ifadelere yönelik yorum yaptığı için tutuklandığına vurgu yaptı ve trollerin 5 gün boyunca video ürettiğini belirtti. Yanardağ “Her nedense toplum 5 gün infial kapılmamış, o videolar üretildikten sonra infial oluşmuş. Cümleler değil kelimeler bile ortasından koparılmış.” dedi.

NE OLMUŞTU?

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında, 4 Soru 4 Cevap programında AK Parti’nin PKK lideri Abdullah Öcalan ile yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğu görüşünü anlatmak için kullandığı sözlerinin bağlamından kopartılarak sosyal medyada dolaşıma sokulmasının ardından “Terör örgütünü övme” suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Yanardağ, yayın esnasında kanalın ofisine gelen Terörle Mücadele Şube polis memurları tarafından yayın sonrasında gözaltına alınarak ifadeye götürülmüştü. Yanardağ geceyi nezarethanede geçirdikten sonra sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne getirilmişti. İfade işlemlerinin bitmesinin ardından mahkemeye sevk edilen Merdan Yanardağ tutuklanmıştı.

Öte yandan Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler sonrası iktidara yakın isimlerin hedefi haline gelen gazeteci Ayşenur Arslan da dün sabah saatlerinde gözaltına alınarak adliyeye götürülmüş ve ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir