Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

AA

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Ankara’da sergi açıldı.

Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Sanat Galerisi’nde, peşindeki gazetecilerin 70 fotoğrafı yer aldı.

Serginin açılışını ise Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı yaptı.

“Her bir karenin arka planındaki zorlu koşulları fark etmemize vesile olacak”

Bakan Yardımcısı Mumcu, açılışta yaptığı konuşmaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı.

Kamuoyunu doğru ve hızlı bilgilendirmek, haber ve gerçekleri aktarmak için gece gündüz özveriyle çalışan basın emekçilerine şükranlarını sunan Mumcu, “Bu kıymetli serginin, meslek profesyonellerinin objektifine yansıyan her bir karenin arka planındaki zorlu koşulları, duyarlılığı, kararlılığı ve cesareti barındırdığını fark etmemize vesile olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

“Bizim çoğu zaman gözümüz, kulağımız olan bir noktadasınız”

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden de gazeteciliğin bir mikrofon, bir fotoğraf makinesiyle başlayan meşakkatli ve zahmetli bir meslek olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Her türlü insana dokunan, her türlü olaya hakim, her türlü insanla, her türlü deneyimle donanan bilge insanlar gazeteciler. İşiniz zahmetli, bizim çoğu zaman gözümüz, kulağımız olan bir noktadasınız. Ben ev sahibi olarak sizlerin bu anlamlı gününü canıgönülden, yürekten tebrik ediyorum.”

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görsel tarih yazanların hikayesi”

Meslektaşlarına ait birçok fotoğrafı sergide yer alan foto muhabiri Sönmez, serginin habercilerin hikayesi olduğunu belirterek, “Bu, perdenin arka kısmı ya da madalyonun öbür yüzü.” dedi.

Gittiği görevlerde işini yaptıktan sonra arkadaşlarının habersiz ya da haberli birçok fotoğrafını çektiğini, sosyal medya hesaplarında bu fotoğraflara yer verdiğini anlatan Sönmez, “Bu sergi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görsel tarih yazanların hikayesi.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir