Gazetecilerden futbol üzerinden kaos senaryosu iddiası! Altaylı: Ali Koç önermiş

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Turkcell Süper Kupa maçı, organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Alınan bu kararın ardından birçok gazeteciden konuyla ilgili yorumlar geldi. Tecrübeli isimler futbol üzerinden yeni bir kaos senaryosu hazırlığı olduğu iddiasında bulundular. 

Fatih Altaylı: Ali Koç’un önerisiymiş

Yaşanan olayların ardından Fatih Altaylı’nın 28 Kasım 2023 tarihindeki yazısı yeninden gündem oldu. Altaylı o yazısında Süper Kupa maçının Suudi Arabistan’da oynananmasının Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un önerisi olduğunu iddia etmişti. 

Altaylı’nın yazısının konuyla ilgili kısmında şu ifadeler yer alıyor: 

“Futbolun en önemli sponsorlarından biri olarak bu maçın Türkiye’de oynanmasına yönelik bir talebiniz ya da en azından bir itirazınız olmadı mı?’ diye sordum.

‘Bizim sponsor olarak bu işlere karışma hakkımız yok. Ama elbette bir vatandaş olarak, milliyetçi bir vatandaş olarak bunu Federasyon Başkanı’na sordum. Nereden çıktı bu Suudi Arabistan işi’ dedim.

Aldığım yanıtı duyarsan şaşırırsın. 

‘Şaşırayım bakayım’ dedim.

‘Ali Koç önermiş’ dedi.

‘ Anlamadım’ dedim.

‘Ali Koç’un önerisiymiş’ dedi ve anlattı.

‘ Ali Koç Federasyon Başkanı’na ‘Avrupa takımları Suudi Arabistan’da maç veya turnuva oynayarak çok ciddi gelir elde ediyorlar. Biz de e azından kupa finalini orada oynayarak iyi bir gelir elde edebiliriz. Bunu planlarsanız çok iyi olur’ demiş.

Federasyon da Ali Koç’un bu önerisi üzerine Suudilerle görüşmeye başlamış ve Süper Kupa Finali böylelikle Suudi Arabistan yolcusu olmuş.”

Mustafa Kemal Çiçek: ​Oraya gitmek isteyen sensin

Gazeteci Mustafa Kemal Çiçek de sadece Milli Takım’ın taraftarı olduğunu belirterek, “Milli takım dışında, hiç bir kulübün taraftarı olmadım ve olmamda! Lakin Ali Koç, Fenerbahçe’yi KOÇ başı olarak kullanmaya ve malum birilerinin kullanmasına inatla devam ediyor! Oraya gitmek isteyen sensin, uçarak giden sensin, tüm kuralları kabul eden sensin, milyon dolarları kasaya atacak sensin, her daim ATATÜRK’ü istismar eden yine dibine kadar sen ve samimiyetsiz şürekan…! Orada, İtalya’da, İspanya’da para için turnuva yaptı; dünyanın her yerinden 72 millet izlemeye gidiyor! Futbol Federasyonu yönetiminin geç kalmış istifasının ardından; Galatasaray ve Fenerbahçe başkan ve yönetimleri Türkiye Cumhuriyetini devletini tüm dünyanın önünde küçük düşürmenin bedelini ödemek mecburiyetindedir! Yok öyle, bilinçli, planlı yaptığınız rezaletten ucuz kahramanlık çıkarmak…!” paylaşımını yaptı.  

Zihni Çakır: Atatürk temalı herhangi bir şey gösterin

Gazeteci Zihni Çakır, Fenerbahçe’nin Ziraat Türkiye Kupası şampiyonluğu ile Galatasaray’ın Süper Lig şampiyonluk kutlamalarındaki görselleri paylaşarak, “Ben şuraya Fenerbahçe (Ziraat Türkiye Kupası) ve Galatasaray’ın (Lig Şampiyonlığı) Cumhuriyetin 100. Yılındaki Şampiyonluk kutlamalarını bırakayım siz de bana bu kutlamalarda Atatürk tişörtü ya da Atatürk temalı herhangi bir şey gösterin bu gece yaşananların gerçekten “Atatürk hassasiyetinden” kaynaklandığına inanalım.” ifadelerini kullandı. 

Nedim Şener: Büyük değişikliklere hazır olun

Bir başka gazeteci Nedim Şener ise “Almanya, İngiltere Süper Kupa finalinin kendi ülkesinde oynanması talebini reddetmiş. TFF davet eden Azerbaycan’da para olmadığı için yüzüne bakmamış. FB ve GS yöneticileri ise Divan Kurullar’nın uyarısına rağmen S.Arabistan’da oynanmasını kabul etmişler. Atatürk adını tartışmanın ortasına koydular. Hiç sıradan bir olay değil, bekleyelim ne diyecekler bakalım neler olacak. Büyük değişikliklere hazır olun” yorumunda bulundu. 

Emin Pazarcı: Mecburiyet mi vardı?

Akşam gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Mecburiyet mi vardı? Kim götürdü Fenerbahçe ve Galatasaray’ı Riyad’a? Sorun çıkartmak, sıkıntı yaşatmak için mi? Maçın Suudi Arabistan’da yapılması fikri, hangi aklı evvele ait? Nur topu gibi yeni bir sorun koydular kucağımıza. Hem de İsrail’in Gazze’deki katliamları sürerken! Bu açıklama da evlere şenlik: Müsabaka, Cumhuriyetimizin ve TFF’nun 100. yılını kutlamak için Riyad’ta organize edilmiş! Bilmiyorlar mı Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki görüş ayrılıkları ve problemleri? Adeta sorun çıksın diye gidilmiş oraya” diye konuştu. 

Serdar Arseven: İdraksiz tipler

Milat gazetesi yazarı Serdar Arseven ise “Futbol üzerinden öyle tezgâhlar kuruluyor ki… Uzunca süredir işaret ettiğimiz “Futbol üzerinden kamplaştırmayı keskinleştirme oyununa aynen devam. Ve tabii çok büyük yönetim krizi! Öngörememe, yönetememe! Biz futbol üzerinden kurulan tezgâha dair ikazlarda bulundukça bazı avanaklar “Bize ne toptan” diyorlardı.. İdraksiz tipler!” paylaşımında bulundu. 

Ahmet Çakar: Sayın Erdoğan bu yapılanı kimsenin yanına bırakmaz

Eski hakem vr spor yorumcusu Ahmet Çakar, “Sayın cumhurbaşkanımız benim reisimdir. Futbol konusunda da benim ağabeyimdir. Sayın Erdoğan bu yapılanı kimsenin yanına bırakmaz, bırakmamalı. Yok ya… İki tane zibidi bizi orada rezil, kepaze edecek; sayın cumhurbaşkanı da gerekeni yapmayacak?” dedi.
 

Zeki Bahçe: TFF nin beceriksizliği ve sonuç

FETÖ’cü Adem Yavuz Arslan sosyal medya hesabından “Fenerbahçe ve Galatasaray maça çıkmadan Türkiye’ye dönmelidir. Bu sıradan bir kriz değil.” şeklinde paylaşımda bulunurken Gazeteci Zeki Bahçe ise bu paylaşımı alıntılayarak “Yine Provokasyonun/kalkışmanın adı “Yurtta sulh” Yine FETÖ sufleleriyle harekete geçen yerli aparatlar Yine içerideki kaos denemesini körükleyen firari hainler TFF nin beceriksizliği ve sonuç” yazısını yazdı. 

Leyla Düzel: Ülkemizin suyu mu çıktı?

Bir başka gazeteci Leyla Düzel, Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan’da oynanmasına yönelik teklifi Ali Koç’un yaptığına dair bir paylaşımda bulunarak şunları kaydetti: 

“TFF’ye “Maçları Suudi Arabistan’da yapalım. Avrupa takımlarının yaptığı gibi biz de gelir elde ederiz. Bu konuyu araştırın.” Bu teklifi yapanın Ali Koç olduğu söyleniyor. Lütfen açıklar mısınız? Sözde değil özde Atatürk’ün fikirlerinin takipçisi olan, Atatürk maskesiz uygar ülke olmaya yolunda çalışan herkese selam olsun. Provokasyona dahil olmuyorum. Sorumluluk, başka ülke kurallarını bilip orada maç düzenleyenlerdedir. Ülkemizin suyu mu çıktı? Paranızı koyacak yer bulamayıp fon dolandırıcılarının eline düşüyorsunuz. Sonra da para, para, para diye ülkemizin kurucu liderini pazarlık masasına, Suudların ağzına düşürüyorsunuz. Atatürk sizin elinize düşeli beri böyle saçma sapan mevzulara konu oluyor. Hay ben sizin Atatürkçülüğünüze….”

Mücahit Birinci: 4 sorum var

Avukat ve AK Parti eski MKYK Üyesi Mücahit Birinci, “4 sorum var” başlıklı bir paylaşım yaparak, “4 sorum var:

1- Kulüpler neden maçın Suudi Arabistan’da oynanmasına onay verdi?

2- Kulüplerin Suudi Arabistan’dan elde edecekleri gelir, protokole göre ne kadar?

3- Kulüpler neden protokol imzalanırken, pankartları netleştirip resmileştirmedi?

4- İstiklal Marşı ve saygı duruşu noktasında hiçbir problem yaşanmamış olmasına rağmen, neden bu konuda dezenformasyon yapıldı?” ifadelerini kullandı. 

Ketum Ravnak: Aynı delikanlılığı UEFA organizasyonlarında da bekliyorum

Profesör Doktor Ketum Revnak da sosyal medya hesabından “Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerini kutluyorum. Aynı delikanlılığı UEFA organizasyonlarında da bekliyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir