Bu 2 Altcoin’den Ortaklık Duyurusu: Fiyatlar Yükseldi!

Yapay zeka (AI) dünyası potansiyelle dolu ama aynı zamanda zorluklarla da dolu. Özellikle çetrefilli konulardan biri, büyük dil modellerinin (LLM’ler), “halüsinasyonlar” olarak adlandırılan hatalı veya ilgisiz çıktılar üretme eğilimidir. Bu, gerçek hatalardan düpedüz uydurmalara kadar değişebilir, AI güvenilirliğine ilişkin endişeleri artırabilir ve sonuçta yaygın olarak benimsenmesini engelleyebilir. Merkezi olmayan yapay zeka alanında önde gelen iki oyuncu olan altcoin projeleri Fetch.ai ve SingularityNET, bir yapay zeka ortaklığı kurdu. Sağlam ve güvenilir yapay zekaya olan kritik ihtiyacın bilincinde olarak, “halüsinasyon” sorununu doğrudan çözmek için stratejik bir ortaklık duyurdular.

Yapay zeka alanındaki güçler birleşiyor

Yaklaşımlarının anahtarı, merkezi olmayan platformların gücünden yararlanmakta yatıyor. SingularityNET CEO’su Ben Goertzel, merkezi olmayan platformlarının, merkezi yapay zeka sistemlerinden farklı olarak, farklı yapay zeka yapılandırmalarıyla esnek deneylere izin verdiğini açıklıyor. Bu, veriye aç sinir ağlarının güçlü yönlerini sembolik yapay zekanın mantıksal akıl yürütmesiyle birleştiren bir yöntem olan sinirsel-sembolik entegrasyon gibi yenilikçi çözümlerin kapısını açıyor.

Ortaklık teorik keşiflerin ötesine geçiyor. 2024 yılına kadar, daha gelişmiş ve doğru yapay zeka modelleri oluşturmak için merkezi olmayan teknolojiden yararlanan bir dizi ürünü piyasaya sürmeyi planlıyorlar. Geliştiriciler ayrıca Fetch.ai’nin DeltaV arayüzü ve SingularityNET’in AI API’leri gibi güçlü araçlara da erişebilecek ve böylece merkezi olmayan, güvenilir ve akıllı modeller oluşturabilecekler.

Yapay zeka alanında başka bir tehdit de var

“Halüsinasyonlar” acil bir endişe kaynağı olsa da, Fetch.ai’nin kurucusu Humayun Sheikh başka bir potansiyel tehdidi gündeme getiriyor: Yapay zeka tarafından üretilen deepfake’ler. Halüsinasyonları derin sahtekarlıklarla birleştirmenin oldukça ikna edici yanlış bilgi ve manipülasyon yaratabileceği ve gelecekte önemli bir tehlike oluşturabileceği konusunda uyarıyor. Sheikh, yapay zekanın “halüsinasyon” yeteneğinin doğasında bulunan deney ve yaratıcılığın değerini kabul ederek dengeli bir yaklaşım ihtiyacını vurguluyor. Ancak sorumlu ve güvenilir yapay zeka gelişimini sağlamak için deepfake ile birlikte bu konuyu da ele almanın önemini vurguluyor.

Yapay zekanın geleceği ve altcoin projelerinin tepkisi

Fetch.ai ve SingularityNET arasındaki ortaklık, yapay zekanın güvenilir, güvenilir ve insanlığa faydalı olduğu bir gelecek inşa etme yolunda umut verici bir adımdır. Merkezi olmayan teknolojilerden yararlanarak ve sinirsel-sembolik entegrasyon gibi çözümlere odaklanarak, “halüsinasyonlar” ve derin sahtekarlıkların zorluklarını ele alan sorumlu yapay zeka gelişimi için ileri bir yol sunuyorlar.

Ortaklık halihazırda piyasada dalgalanmalara neden oldu; hem AGIX hem de FET önemli fiyat artışları yaşadı. FET, yüzde 9.2’’lik bir yükseliş ile 0.74 dolardan el değiştiriyor. Diğer yandan AGIX, yüzde 6.73’lük bir yükseliş ile 0.35 dolar civarında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir