Almanya’da Sürpriz Gelişme! Tersine Bir Trend Görülmüyor

Almanya’nın ticari gayrimenkul fiyatları, 2023 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,1 gerileyerek, kayıtların tutulduğundan beri görülen en sert düşüşü kaydetti. Alman İpotek Bankalar Birliği (VDP), geçen yılın tamamına ve son çeyreğine ilişkin konut fiyat verilerini açıkladı.

KONUT FİYATLARINDA TERSİNE BİR TREND GÖRÜLMÜYOR

Alman emlak piyasasında krizin sona erdiğine dair işaretler henüz görülmüyor. Konut fiyatları, 2023’ün dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre ortalama yüzde 1,6 düşerken, bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise yüzde 6,1’lik bir düşüş yaşandı.

TİCARİ GAYRİMENKUL FİYATLARINDA SERT DÜŞÜŞ

Alman ticari gayrimenkul fiyatları son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,9 gerileyerek, yıllık bazda yüzde 12,1 düşüş kaydetti. Bu düşüş, kayıtların tutulduğu tarihten itibaren en sert gerileme olarak kaydedildi.

EMLAK SEKTÖRÜNDEKİ KRİZİN ETKİLERİ

Emlak sektörü, Almanya’da uzun yıllardır faiz oranlarının düşmesi ve talebin artmasıyla ivme kazanmıştı. Ancak, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), yüksek enflasyona karşı artan faiz oranlarıyla mücadele etmesi emlak sektörünü olumsuz etkiliyor.

EKONOMİK GÖRÜNÜM BELİRSİZ

Ekonomide devam eden küçülmeden çıkmak için mücadele eden Almanya’da bu yıl için ekonomik görünüm belirsizliğini koruyor. Uzmanlara göre, özellikle büyük şehirlerde uygun fiyatlı konutların yetersiz kalması, “kiralık daire” bulamama sosyal sorununu büyütecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir