Adana’daki SASA Polyester şirketinde maaş krizi yaşanıyor. Şirket, işçiler toplu istifasıyla zor günler yaşıyor. 

Onlarca işçi her gün işlerini bırakarak SASA bahçesinde eylem düzenledi. İşçiler maaşları yükseltilene kadar iş bırakmaya eylemine devam edeceklerini açıklamışlardı.

TOPLUCA İSTİFA ETTİLER

İşçiler bir çözüm sunulmayınca toplu istifa etti. Bugün birçok işçi istifa dilekçesini şirkete verdi. İşçiler, istifa dilekçelerinde maaşlarının düşük kaldığını belirtti.

SASA Polyester’in 9 Şubat’ta yaptığı açıklada ise ‘sorun çözüldü’ demişti. Fakat sorunun devam ettiği bugünkü gelişmeyle gün yüzüne çıktı. SASA Polyester’in 9 Şubat tarihli açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“SASA olarak PTA, Elyaf, Cips ve Low Melt Elyaf tesislerimizin montajlarında yaklaşık 9 bin montaj ekibi çalışmaktadır. 300 çalışanı olan altyüklenici firmalardan bir tanesinde ücret zamlarında bir sıkıntı oluşmuş, bir gün süre ile ücret zamlarını beğenmemelerinden kaynaklı bir oturum olmuştur.

SASA yönetiminin devreye girmesi ile bu problem çözülmüştür. Altyüklenici bu firmamızın çalışanları iş başı yapıp, işlerine devam etmektedirler. 2024 yılı ikinci yarısında üretime başlatmayı plandığımız yıllık 1.750.000 ton üretim kapasiteli PTA tesisimizde, 2024 yılı üçüncü çeyrekte faaliyete geçecek yıllık 367.000 ton kapasiteli Elyaf tesisimizde, 2024 yılı üçüncü çeyrekte faaliyete geçecek yıllık 330.000 ton kapasiteli cips tesisimizde, 2025 ilk çeyrekte faaliyete geçecek olan yıllık 52.500 ton kapasiteli Low Melt Elyaf tesislerimizin montajlarında 9 bin arkadaşımız gece gündüz çalışmaktadır. Tüm çalışan arkadaşlarımıza başarılar diliyor, çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Kamuoyuna duyurulur.”

Bugünkü gelişmenin ardından, SASA Polyester’de ne gibi gelişmelerin yaşanacağı merak konusu oldu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir