3 Yatırımcının “Almadığımız İçin Pişmanız” Dedikleri Kripto Para Bu

Dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin, 2009’daki başlangıcından bu yana meteorik bir değer artışına tanık oldu. Zamanında alanlar önemli ölçüde zengin oldular. Diğer taraftan almayıp inatla karşı çıkanlar ise sonradan pişman oldular. İşte o isimler.

Kripto para Bitcoin düşmanı Peter Schiff

Önde gelen Amerikalı ekonomist ve altın savunucusu Peter Schiff, Bitcoin almadığı için pişmanlık duyan bir başka yatırımcı. Schiff, kripto paralara ilişkin şüpheciliğini dile getirmiş ve nihai çöküşlerini öngörmüştü.

Kripto para Bitcoin BTC’ye karşı olma gerekçesi, Bitcoin’in içsel değerden yoksun ve tamamen spekülatif olduğuna dair inancı. Pişmanlığı, altın gibi geleneksel varlıklara olan sıkı bağlılığına atfedilebilir.

İkinci isim Jamie Dimon

JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon, geçmişte Bitcoin BTC’nin açık sözlü bir eleştirmeni olmuştu. Bir keresinde Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelendirmişti. Diğer taraftan kripto para ticareti yapan tüm JPMorgan çalışanlarını işten çıkarmakla tehdit etmişti.

Dimon pişmanlığını açıkça ifade etmese de Bitcoin konusundaki tutumunu biraz yumuşattı. Bu da geleneksel finans sektöründe değişen bir bakış açısına işaret ediyor. Daha önceki direnişi, kripto para Bitcoin’in geleneksel bankacılık sistemlerine karşı oluşturduğu rekabetten kaynaklanmış olabilir.

Son isim Mark Cuban

Milyarder girişimci ve “Shark Tank” yatırımcısı Mark Cuban, Bitcoin BTC’ye yatırım yapmadığı için pişman olduğunu itiraf etti. Cuban, öncelikle piyasa oynaklığı ve doğal değer eksikliği konusundaki endişeleri nedeniyle kripto para birimlerinin potansiyelini hafife aldığını kabul etti. Cuban’ın yatırım kararları temkinli olma eğiliminde. Buna göre başlangıçtaki isteksizliği bu yaklaşımın bir sonucu olabilir.

Diğer taraftan tereddütlerin olası nedenleri var. Buna göre önemli nedenlerden birisi anlayış eksikliği. Bitcoin almadığına pişman olan birçok yatırımcı, teknik karmaşıklıkları ve temel Blockchain teknolojisini anlamakta zorluk çekiyor. Kripto para birimlerinin bilinmezliği ve karmaşıklığı isteksizliklerine yol açıyor.

Kripto para birimleri içi diğer nedenler

Bitcoin ve kripto para birimlerine yönelik yasal belirsizlik diğer bir neden. Buna göre kripto piyasası, başlangıcından bu yana düzenleyici zorluklar ve incelemelerle karşı karşıya kalıyor. Bazı yatırımcılar, olası yasal sorunlar veya hükümet baskıları hakkındaki endişeler nedeniyle tereddüt ediyor. Diğer nedenler arasında içsel değer tartışması, volatilite ve kurumsal şüphecilik yer alıyor.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda bu yatırımcıların Bitcoin almadıkları için duydukları pişmanlık dikkat çekiyor. Buna göre kripto paraların ve Blockchain teknolojisinin dönüştürücü niteliğinin altını çiziyor. Neden ne olursa olsun bu kadar fiyat artışı yaşayan varlıktaki fırsatları kaçırma elbette pişmanlığa neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir