Yapay zeka için ABD ajanları da devreye girdi!

Washington, DC’de bazı Kongre üyelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bir konuşmada Microsoft başkan yardımcısı Brad Smith, “hukukun üstünlüğü ve demokrasiye bağlılığın teknolojiyi olması gerektiği yerde tuttuğunu” belirtti. Microsoft’un yapay zekayı düzenlemeye yönelik “planının” bir diğer parçası da algoritmaların hızlı bir şekilde kapatılmasına izin verecek bir arıza güvenliği olan yedekli yapay zeka devre kesicilerini zorunlu kılmayı içeriyor.

Smith ayrıca, Başkan Biden’ın Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST) risk yönetimi çerçevesinin yapay zeka araçlarıyla ilgilenen tüm federal kurumlar tarafından takip edilmesini gerektiren bir yürütme emri oluşturup imzalamasını da tavsiye etti. Microsoft’un ayrıca NIST yönergelerine uyacağını ve şeffaflık için yıllık bir AI raporu yayınlayacağını da sözlerine ekledi.

Yapay zeka için ABD ajanları da devreye girdi!

Microsoft’un düzenleme çağrıları, OpenAI ve Google’dan gelen benzer açıklamaları takip ediyor. OpenAI CEO’su Sam Altman, Kongre önünde AI’yı düzenlemek için “yeni bir kurum”a ihtiyaç olduğunu ve modellerin “bağımsız denetim gerektirdiğini” ifade etmişti. Yine de Altman daha önce, şirket yeni politikaları kabul etmezse OpenAI’yi Avrupa Birliği’nden çekmeyi de önermişti.

Google ve Alphabet’in küresel ilişkilerden sorumlu CEO’su Kent Walker kısa bir süre önce “riskleri azaltırken teknolojik atılımları yaygın faydalara dönüştürmeye yardımcı olmak için hükümet, şirketler, üniversiteler ve daha fazlası genelinde geniş tabanlı çabalar” çağrısında bulunan bir bildiri yayınladı. Yapay zeka ile ilgili endişeler, insanların yapay zekanın geliştirilmesinden uzaklaşmasına da yol açtı. Genel olarak “Yapay zekanın vaftiz babası” olarak anılan eski Google Başkan Yardımcısı ve mühendislik arkadaşı Geoffrey Hinton, yapay zekanın riskleri konusunda açıkça uyarıda bulunarak nisan ayında istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir