HDP iddiasına CHP’den net yanıt

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ilan etmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı hayırlı olsun, kendisiyle genel merkezimizde bunları konuşmak için ziyaretini bekliyoruz” demişti.

Kılıçdaroğlu’nun, HDP ile görüşme olasılığı hakkında konuşan Akşener ise “CHP, HDP ile görüşebilir bu net. Ama bize asla getiremez” diyen Akşener, “Bakanlık gibi alışveriş olması mümkün değil” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşanan gelişmelerin ardından CHP Meclis Grup Başkanvekili Özgür Özel Habertürk yayınına katıldı.

Özel, “HDP’ye bakanlık verilecek mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Dün Meral Hanım’ın açıklaması son derece tatmin ediciydi. Masada olan bakanlıkları paylaşacak. Onların da ayrı bir ittifakı var. Ha şöyle bir şey demem ben; HDP’ye bakan verilemez, HDP seçimi kazanır tüm bakanları alır. HDP eşit bir parti. Bu ittifakımızın seçimi kazandığında nasıl bakanlıkları paylaşacağını biz yazdık zaten.”

Özel, Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce ile ilgili soruya şu karşılığı verdi:

“Partinin alınmış bir kararı yok. O yüzden bilmediğim bir şeyi nasıl anlatayım. Muharrem İnce’yi şahsen çok severim. Dün Özcan Abi’yle kızının kaybından dolayı karşılıklı ağlaştık. CHP’ye saygı duyan, gerçek muhalefet partisi olarak davransalardı aracılık ederdim. Hadi kızdın kapıyı çarpıp gidersin. MYK’mız karar verirse partimize dönerse bir şey diyemeyiz. Döneceklerse yetkili organlar tartışır. Baba evinin kapısını çalıp, partiye dönmesiyle ilgili beklenti, çok sayıda telefonlar var. Muharrem İnce’yle barışmayı ben de istiyorum, ama çok yıkıcı konuştu. En son Deniz Bey’in cenazesinde konuştum. Muharrem İnce’nin benim üzerimde emeği var. Grup başkan vekilimdi benim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir