Çiğ et yıkanır mı? Eğer çiğ eti yıkamak gibi bir alışkanlığınız varsa çarpraz bulaşmayı da göze alıyorsunuz demektir

ÇİĞ ETİ YIKAMAYIN

Çiğ etin üzerinde olabilecek bakteriler pişirme işlemi sırasında zaten ölür ve kendiliğinden sterilize olur ancak eti çiğken yıkamak, yarardan çok zarar verebilir. Çiğ eti yıkadığınızda, bakteriler mutfağınızdaki diğer yiyeceklere, mutfak eşyalarına ve yüzeylere yayılabilir. Buna çapraz bulaşma denir.

ELLERİNİZİ YIKAYIN

Çapraz bulaşmaya karşı alınması gereken tek önlem bu da değil. Çiğ ete veya ambalajına dokunduktan sonra ellerin yıkanması mutlak bir gerekliliktir çünkü daha sonra dokunduğunuz her şeye bakteri bulaşabilir.

TEZGÂHI MUHAKKAK SİLİN

Aynı zamanda tezgâh hijyeni de çok önemlidir. Çiğ et veya kümes hayvanı sularından bulaşan çapraz kontaminasyonu önlemek için tezgâh üstlerini ve lavaboları sıcak, sabunlu suyla yıkayın. Ekstra koruma için, çamaşır suyu ve su karışımıyla sterilize edebilirsiniz.

ET AMBALAJINI KULLANMAYIN

Köpük et tepsileri veya plastik sargılar gibi çiğ et ambalajlarının çapraz bulaşmaya sebep olabileceğini unutmayın. Yemek yaparken bu ambalajların içine başka bir yiyecek koymayın; bunlar, tek kullanımlık malzemelerdir.

PİŞİRME ALETLERİNİ YIKAMADAN KULLANMAYIN

Örneğin, ızgaraya çiğ hamburger köftesi koymak için spatula kullanıyorsanız , spatulayı pişirme sırasında tekrar kullanmadan önce sıcak suyla yıkayın. Çiğ et servis tabağındaysa, pişmiş yemek servise hazır olduğunda yeni bir servis tabağı alın. Ayrıca kesme tahtalarını ve ürünleri çiğ et hazırlama alanlarından uzak tutun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir