CHP’nin YSK Temsilcisi: Sandık başında olmazsanız, kedi değil fil girer; herkes sandık başında olsun, tek şart bu

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, “Sistemde her şey sandık üzerine kurulu. İtiraz için somut delil gerekli. Tutanak defteri, bir sandığın tapusudur. Sandık başında olmazsanız, kedi değil fil girer. Herkes sandık başında olsun, tek şart bu” dedi.

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu Hürriyet’ten Hande Fırat’a yaptığı açıklamada seçim işleri ve seçmen kütüğüne dikkat çekti. YSK’nın il ve ilçe seçim kurullarının; personel kaybını, bölgede çalışan personelin ve depolardaki mühürlerin, torbaların, sandıkların durumunu incelediğini anlattı.

“Özellikle Suriyelilerin sayısını bilmiyoruz. Yabancılar ayrı bir şekilde kayıtlı değil. CHP olarak algoritmalar geliştirdik. Yabancı seçmenin demografik olarak seçim sonuçlarını etkileyeceğini şimdilik düşünmüyoruz. Ancak yarın bir seçmen hareketliliği olursa bunun nasıl bir etkisi olacağını bilemem. Sayının paylaşılmaması da güvensizlik yaratıyor.”

Seçmen listeleri oluşumunda görevli devlet memurları bölgede gösterilecek, belki de yığılacak. (AFAD, Kızılay’ın personeli gibi görevliler.) Devlet memurları buralara yığılacak mı? Bu durum nasıl bir seçmen hareketliliğine yol açacak?

Sistemde her şey sandık üzerine kurulu. İtiraz için somut delil gerekli. Tutanak defteri, bir sandığın tapusudur. Sandık başında olmazsanız, kedi değil fil girer. Herkes sandık başında olsun, tek şart bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir