Bakkal dükkanı ‘Hawala’ ofisi çıktı

Ferit ZENGİN (HABER MERKEZİ) – Aldığı bir ihbarı değerlendiren polis bakkal görünümü altındaki bir işyerinde yabancılara yönelik yasa dışı işlemler yapıldığını belirledi. Yapılan araştırmalarda, bakkalın aynı zamanda “Hawala” ofisi olarak kullanıldığı tespit edildi. 8 Nisan’da adrese müşteri kılığında girip baskın düzenleyen polis, adresten Afganistan, Pakistan ve Sırbistan’a para transferleri yapıldığını gösteren ajanda ve para hareketlerini gösteren belgeler ele geçirdi.

Baskında, adresin sahibi olarak, Türkiye’ye mülteci statüsüyle giriş yapıp ardından oturum izni aldığı belirlenen H.K.A. ve N.A. isimli Afgan uyruklu iki şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda, para sayma makinesi, para hareketlerini gösteren ajanda ve hesap dökümleri ele geçiren ekiplerin, suçtan elde edildiğini değerlendirdiği 85 bin 160 lira ve bin 295 euro ele geçirildi. Adliyeye sevk edilen 2 şüpheli, adli kontrolle serbest bırakıldı.

Hawala nedir?

Özellikle uluslararası finans kurumlarının bulunmadığı, bankacılık sistemlerinin yaygın olmadığı ülke ve bölgelerde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, iki ülkede karşılıklı ofis, döviz bürosu ya da kuyumcu ile anlaşma yapılıyor. Örneğin Afganistan’dan ülkemize para gönderecek bir kişi, ülkesindeki “Hawala” merkezine giderek, para yatırıyor. Yatırdığı para karşılığında şifre alıyor. Alınan şifreyi ülkemizde parayı alacak kişiye gönderiyor. Daha sonra Türkiye’de kurulmuş yasa dışı “Hawala” merkezinden şifre ile aynı miktarda para tahsil ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir